Nehubnu sama!

Roky jsem měla pocit, že se v tom plácám sama a bez výsledku. Ano, věřím, že existují lidé, kteří jsou natolik silní a zvládnou vše, co si zamanou. Ale já k nim asi bohužel nepatřím, nebo mi to není dáno v oblasti zdraví a stravování. Každopádně, jsem ráda, že už v tom nejsem sama!

Můj první rok

Hlavní osobou na mé nové cestě je Jitka, redaktorka časopisu pro stomiky, která se mě ujala a řídila mé kroky v uplynulých dvou letech. Měla na starosti, původně roční, výzvu, do které jsem se přihlásila a byla jsem vybrána. Princip celé akce byl v tom, že mi budou k dispozici lidé, odborníci ve svých oborech, sejdeme se v určitých intervalech a budeme povídat, konzultovat atp. Jitka dala do kupy neskutečně úžasné lidi!

Se stravováním mi pomáhala výživová specialistka Petra, úžasně milé a jemné stvoření, naplno zaměstnaná žena s velkou zodpovědností a přesto si našla čas, aby mi radila a odpovídala na dotazy. Na začátku si mě vyslechla, co a jak jím, kdy, v jakém množství, co mi chutná a naopak, jak a co nakupuju. Následně mi dala doporučení pro sestavení jídelníčku a já jsem jí posílala týdenní reporty s tím, co jsem jedla. Nazpět jsem dostávala další doporučení, případně úpravy a komentáře k tomu, co jsem udělala špatně – to zní ošklivě, ale je to tak. Žádný učený z nebe nespadl, že? 🙂

I když je to z 80% převážně jen o stravě, chtěla jsem se také trošku začít hýbat a tak jsem poznala Věrku, opravdu milá, hubená, ale velice silná žena, od prvního setkání jsem z ní cítila upřímný zájem a snahu, ale také jsem z ní měla respekt. Věrka si mě opět vyslechla, sledovala mě, když jsem jí ukazovala, jak jsem se doteď snažila cvičit. Bedlivě pozorovala každý můj sval a ihned mi opravovala nesprávné pohyby, aby byly cviky opravdu efektivní. Sestavila mi sadu cviků, které mí ukázala a já jsem si je hned vyzkoušela, dostala jsem to dokonce i nakreslené její rukou 🙂 Trpělivě odpovídala na mé otázky a dostala jsem spoustu užitečných rad, například o tom, jak správně dýchat, jak se protahovat apod.

Poslední ženou, která mi měla pomáhat byla Kateřina, osobní koučka, které jsem od prvního okamžiku věřila. Nejsem introvert, jsem poměrně dost ukecaná osoba, ale po mých zkušenostech, jsem už byla lehce v pozoru. Ale tady to nebylo na místě. Kateřina je strašně příjemná žena, když mluvila, usmívala se a dívala se na mě, cítila jsem se milovaná. Možná je to hloupé, psát o prvním setkání, ale já jsem to z ní cítila a okamžitě jsem se jí otevřela. Neměla jsem absolutně žádný problém s ní mluvit o čemkoliv, což se potvrdilo hned, jak jsem jí svěřila, že se už dlouho necítím jako žena. Promluvily jsem si o tom, i o jiném. Byla to z mé strany trošku katarze, i když nebylo lehké mluvit o určitých věcech, jako například o svých pozitivech, protože já jsem na sobě vždy viděla převážně jen to negativní. Kateřina mě přivedla k tomu, abych o sobě smýšlela jinak. Vysvětlila mi, že k sobě nemusím být tolik kritická, měla bych se odměňovat i za malé úspěchy a spoustu dalších věcí, které jsem doteď vůbec nebrala v úvahu.

A nakonec Jitka 🙂

Ta, která měla vše na svých bedrech, vše organizovala, zajišťovala – od prostor po naší komunikaci a dokonce i motivační dárky pro mě, v podobě pomůcek na cvičení a zdravých potravin. Nesmírně obětavá a silná žena, schopná sama přemoct celou armádu zlozvyků a stereotypů, žena schopná ukecat i mrtvolu (v dobrém, samozřejmě), motivovat a vést ke zdárnému cíli. Od začátku jsem ji vnímala jako obrovskou autoritu, přestože se ke mě i všem ostatním chovala opravdu mile, přirozeně a slušně. Jak jsem postupem času poznala, je to ohromně disciplinovaná žena a stejné očekává od ostatních. Nikdy mi neodmítla pomoct, byla neustále k dispozici a stále vymýšlela něco nového a zajímavého. Naučila jsem se od ní opravdu hodně, hlavně být více disciplinovaná, nevymlouvat se a nehledat důvody, proč to nejde. Kladla mi ty správné otázky a já jsem musela být upřímná. Samozřejmě to nebylo celou dobu růžové, ale vše jsme si vždy vysvětlily a pokračovaly jsme dál. Naše spolupráce začala jako akce společnosti, u které je Jitka zaměstnána a já jsem byla v pozici dobrovolně se přihlášeného člověka, který potřebuje pomoc. Byla jsem si dobře vědoma, že i ona hodně riskuje, ale nikdy jsem neměla pocit, že jsem pro ní jen práce! Staly se z nás kamarádky a já jsem ji strašně moc nechtěla zklamat, snad ještě víc než jsem chtěla zhubnout. Moc si vážím její snahy, energie a nesmírného množství (i osobního) času, který věnovala mě a organizaci projektu. Děkuju Ti moc!

Tak to byl první rok

Během kterého jsem zhubla 10Kg a projekt měl skončit. Dostavily se ale bohužel moje nepravidelně se opakující problémy a já jsem byla po dobu několika týdnů zase na sacharidech. Úbytek váhy se zastavil a něco málo jsem nabrala zpět. V této chvíli se do toho Jitka zase opřela a s vedením domluvila prodloužení projektu s tím, že teď si mě vezme pod svá křídla přímo ona, ostatní mi budou stále k dispozici, ale ona mě povede a bude na mě sama dohlížet.

A tak jsme se pustily do druhého kola

Nedokážu si ani představit, kolik času jí to muselo stát… V tu dobu byla na mateřské dovolené a ke všem povinnostem doma měla na starosti ještě mě! Ale jí to nezastavilo 😀 Byly jsme spolu denně v kontaktu, konzultovaly jsme prakticky každé mé jídlo, pocity, chutě, nápady… Prostě úplně všechno, byla takový můj osobní guru, kterého jsem tolik let hledala. Jitka mi ukazovala nové věci, přiváděla mě k novým způsobům myšlení, zásobovala mě články plných informací, motivace, receptů apod. Její přirozená autorita mi nedovolila uhnout z cesty. Posílala jsem jí fotky každého mého jídla. Pravidelně jsem se měřila a vážila a spolu jsme se radovaly z výsledků. Když jsem ujela, zhřešila, nikdy mě nekritizovala, podržela mě v každé situaci. Dokonce i v takové, kdy jsem jí lhala a ona mě pak pochválila za to, že jsem jí řekla pravdu. Ani nevím kolikrát jsem si později řekla, že v tom a tom měla pravdu. Dokopala mě dokonce k vytvoření účtu na Instagramu, který jsem do té doby bojkotovala a byla jsem jen na FB. Ukázala mi profily lidí, kteří už mají kus cesty za sebou a mohli mě inspirovat. Ale co je nejdůležitější, ukázala mi fitness diář Momenteeczech, který mě provázel celý další rok a provází mě stále a asi se ho jen tak nevzdám 🙂 – více o něm zde. Nenechala mě to vzdát a díky ní jsem poznala naprosto úžasnou komunitu lidí kolem diáře a denně se tam inspiruju!

A tak jsem, díky Jitce, zhubla dalších 10Kg! A mohly jsme úspěšně zakončit náš projekt. Za odměnu jsem dostala den pro mě, kosmetiku, kadeřníka, oblečení. Užila jsem si proměnu i setkání se všemi ženami a rozloučily jsme se na společném obědu. S Jitkou jsem v kontaktu dodnes a doufám, že ještě dlouho budu!

 

 

Facebook0
Facebook
Instagram1k

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *