Plánujte nákupy i vaření

Tohle vám do začátku pomůže opravdu hodně. Je důležité si sepsat, co chceme nakoupit, abychom se vyhnuli házení zbytečných a nezdravých potravin do nákupního košíku.

Že nemáte chodit nakupovat hladoví už určitě všichni víte 🙂

Někdo nakupuje každý den, oběhne při tom několik obchodů a přijde domů zbytečně unavený… Já preferuju větší nákup a hezky plnou lednici surovin, ze kterých můžu vybírat a kombinovat. Nejsem extra zkušená kuchařka, ale nejhorší věc, kterou mě spolehlivě dokážete zaseknout je věta: „Co budeme vařit?“ Nenávidím ji! V současné chvíli jsem už trošku dál a vaření si spíš neplánuju, připadalo mi to svazující a hodně mě to omezovalo. Vyhovuje mi to, že se podívám do lednice a něco vymyslím nebo vsadím na osvědčenou kombinaci, kterou mám ráda. Před dvěma lety bych se bez plánování neobešla! Když si sednete a sepíšete si potraviny, které půjdete nakoupit, donutí vás to také uklidit v lednici a odstranit z vašeho dosahu to, co jíst nebudete. Nakoupíte si podle seznamu a nebudete zbytečně utrácet za kraviny.

Bez plánování, alespoň na začátku, se neobejdete

Budete vařit nová jídla, kupovat nové potraviny, hledat si inspiraci a recepty. Najděte si recepty, nebo upravte své staré do zdravé varianty, a naplánujte si jídelníček na několik dní dopředu. Sepište si suroviny a podle toho nakupte. A proč? Už jen proto, že ze začátku budete potřebovat udržet řád a neuhnout z cesty, proto vám naplánovaný jídelníček třeba na 3 dny pomůže. A když na něj budete mít už nakoupeno, tak vás to i trošku zaváže, přeci jen potraviny nejsou zadarmo… Když jsem u těch financí, je třeba myslet i na to, jak budeme potraviny využívat a podle toho plánovat jídla. Uvedu to třeba na příkladu u celeru, koupíte si ho a 1/3 přidáte první den do vývaru. Další den si z poloviny uděláte celerové hranolky a další den si zbytek můžete dát pod pečené kuře, k další kořenové zelenině. Jde také o to potravinami zbytečně neplýtvat a nenechat je se zkazit.

Chce to čas

Samozřejmě vás to bude stát trošku námahy a času, než najdete obchody, které prodávají to, co hledáte a je to zdravé. Budete se muset naučit číst etikety, vyznat se v nich a hlídat složení potravin, což bude fakt boj, protože takový cukr je dnes už prostě všude 🙁 Nakonec ale najdete potraviny, které uspokojí chuťové i výživové požadavky a pak si jistě i časem najdete nové a zajímavé recepty.

Hodně štěstí!

 

Facebook0
Facebook
Instagram0